Działalność TAK Jawor w 2012 roku – podsumowanie

Wielu z nas na początku nowego roku rozpamiętuje jeszcze rok poprzedni – jaki był, co nam się udało zrobić, a czego nie. Z uśmiechem przypominamy sobie  dobre chwile, a pamięć o tych złych często sama, mimowolnie wkrada się nam do głowy. Często takie noworoczne podsumowanie może dać inspirację do działania w nowym roku.

Warto zastanowić się jaki dla kultury jaworskiej był rok 2012.  W potocznym języku małe miasteczka określa się dziurami. Czy Jawor jest „kulturową dziurą” i my jego mieszkańcy jesteśmy skazani na kulturowe wykluczenie? Rzeczywistość pokazuje, że jest zupełnie inaczej. 2012 okazał się rokiem wielkiej aktywności kulturalnej młodych jaworzan, za co bardzo im dziękujemy. Chcielibyśmy podsumować działalność naszego stowarzyszenia. Pamiętamy przy tym, że to co robimy jest tylko małą częścią całości, w którą niezależnie angażuje się wiele różnych osób, a tą całość  nazywany kulturą.

Działalność TAK Jawor w 2012 roku:

Gramy dla bartka – charytatywny koncert Andrzeja Cierniewskiego – 22.01.2012

Gramy dla Bartka, to kolejna akcja charytatywna na rzecz trzynastoletniego chłopca chorego na białaczkę. Towarzystwo Aktywności Kulturalnej Jawor we współpracy z rodziną Bartka i Jaworskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało koncert Andrzeja Cierniewskiego. Podczas imprezy odbył się kiermasz i aukcja przedmiotów. Udało nam się zebrać 4832,1 zł, cały dochód został przeznaczony na leczenie chłopca. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc dla Bartka.

Kosmo Koncert – 09.03.2012

Jednym z zadań stowarzyszenia jest promowanie  lokalnych artystów. W tym celu organizujemy koncerty na, których zainteresowani mogą pokazać swoją twórczość.  Do takich imprez można zliczyć Kosmo Koncert na którym zagrali lokalni wykonawcy: Doktor Lasu, Martyna Baranowska, Cokolwiek, Bębnoludy.

Wiosenne Pogotowie – 31.03.2012

TAK Jawor zaangażowało się w pomoc dla Jaworskiego Pogotowia, które pilnie potrzebowało pulsoksymetru. Współorganizowaliśmy akcję kulturalną połączoną ze zbiórką pieniędzy. 31 marca w restauracji Kameleon odbyły się przedstawienia teatralne i koncerty. Między występami, uczestnicy wydarzenia – w większości dzieci z opiekunami- wzięli udział w konkursach związanych z pierwsza pomocą, prowadzonych przez profesjonalnego ratownika medycznego. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać 2300,33 zł. Dziękujemy bardzo wszystkim organizatorom wydarzenia i uczestnikom!!!

Koncert Hip Hop Poetry – 04.05.2012

TAK Jawor pomagało w organizacji koncertu zespołów  RAP dla Ziomów i Bakalia/Solo Fenomenal. Działalność stowarzyszania, tak jak w tym przypadku, skupia się na organizacyjnym i merytorycznym wsparciu inicjatyw oddolnych.

Wegetariada 2012 – 26.05.2012

Wegetariada 2012 to druga edycja kolorowego festiwalu pozytywnej muzyki i inspirujących smaków, współorganizowanego przez Jaworski Ośrodek Kultury i Towarzystwo Aktywności Kulturalnej Jawor. Jest to jeden z największych festiwali wegetariańskich w Polsce. Ideą tego przedsięwzięcia jest promowanie zdrowej żywności w atmosferze rodzinnego pikniku, połączonego z wydarzeniami kulturalnymi i akcjami edukacyjnymi. Nieprawidłowe odżywianie jest przyczyną wielu chorób i podobnie jak tytoń czy alkohol może prowadzić do stałej utraty zdrowia. Druga edycja Wegetariady pokazała ogromny potencjał tego wydarzenia, tworzonego dla wielopokoleniowej publiczności. W naturalnej otoczce jaworskiego parku odbyły się koncerty, wykłady, piknik, pokaz fireshow. Na miejscu można było skosztować potraw ekologicznych i wegetariańskich, porozmawiać z profesjonalną dietetyczką, stworzyć szablon na swoją własną koszulkę, uczestniczyć w warsztatach bębniarskich. Na najmłodszych czekało specjalnie stworzone na tę okazję małe boisko do gry w piłkę nożną i dmuchana ślizgawka. Jesteśmy mile zaskoczeni faktem, że tak dużo osób chciało aktywnie uczestniczyć w Wgetariadzie i daję nam to inspirację do pracy nad kolejną edycją tego festiwalu.

Warsztaty Florystyczne – 30.06.2012

Z okazji drugiej edycji Dziedzińca Sztuki organizowanego przez Muzeum Regionalne w Jaworze, współorganizowaliśmy wraz z Pracownią Florystyczną Flower O’Clock  warsztaty florystyczne dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Warsztaty poprowadzili znani floryści z całej polski.

Wakacje z Dźwiękami  – 07.2012

Z inicjatywy Towarzystwa Aktywności Kulturalnej Jawor i Jaworskiego Ośrodka Kultury zostały zorganizowane warsztaty muzyczne dla dzieci. Celem była aktywizacja kulturalna dzieci w okresie wakacyjnym. Warsztaty prowadzili Jaworscy Muzycy w większości członkowie TAK Jawor. Odbyły się warsztaty: gitary, basu, perkusyjne, bębniarskie i współczesnej muzyki elektronicznej.

Poznaj innych, odkryj siebie – 20.09.2012
To projekt realizowany przez Starostwo Powiatowe w Jaworze, którego celem jest aktywizacja i integracja osób niepełnosprawnych z polsko-czeskiego  pogranicza. TAK Jawor zaangażowało się organizację finału projektu , który odbył się w Muchowie pod nazwą „Twórczość nie zna
granic”

Street Jam/Piknik Kultury Lokalnej – 28/29.09.2012
Street Jam/Piknik Kultury Lokalnej to wydarzenie kulturalne współorganizowane przez Towarzystwo Aktywności Kulturalnej Jawor i Pracownię Artystyczną Street Art. Celem tego przedsięwzięcia jest integracja społeczności lokalnej. 28 wrześnie na dziedzińcu Jaworskiego Muzeum koncerty zagrały zespoły rockowe – w szerokim rozumieniu tego gatunku muzycznego. Następnego dnia w tym samym miejscu wystąpiły zespoły hip-hopowe, odbył się również pokaz tańca breakdance. Wizualny charakter temu wydarzeniu nadała pracownia Street Art wystawiając swoje prace.

Jam Session poświęcony instrumentom dętym – 09.12.2012
Jam Session Doktor Lasu to wydarzenie kulturalne połączone z wręczeniem certyfikatów osobom wspierającym Towarzystwo Aktywności Kulturalnej Jawor w dążeniach, których celem jest odrestaurowanie instrumentów dętych. W 2012 roku weszliśmy w posiadanie około 30 instrumentów dętych: różnego rodzaju trąbek, hornów, tub. Niestety stan techniczny dęciaków jest bardzo zły. Postanowiliśmy odrestaurować instrumenty aby nadal mogły służyć jaworskim muzykom. W tym celu szukaliśmy i nadal szukamy sponsorów, którzy mogliby nam pomóc.

II Charytatywny Kiermasz Świąteczny – 16.12.2012 II Charytatywny Kiermasz Świąteczny to kontynuacja przedsięwzięcia, którego celem jest zaangażowania niepotrzebnych przedmiotów w pomoc chorym dzieciom. Każdy z nas posiada mnóstwo takich przedmiotów, nie używamy ich i zalegają w naszych domach. Postanowiliśmy zrobić zbiórkę takich rzeczy i sprzedać je na straganach kiermaszu, który zagościł pod filarami Rynku w Jaworze w niedzielę 16 grudnia. Zebraliśmy 1166 zł, cały dochód został przeznaczony dla 5-letniej Darii chorej na autyzm. Wszystkim zaangażowanym w II Kiermasz Charytatywny serdecznie dziękujemy.

Pracownie Muzyczne

Wielu członków TAK Jawor prowadzi aktywną działalność muzyczną. Stowarzyszenie wynajmuje pomieszczenia na zamku w Jaworze, które służą jako pracownie muzyczne i studia nagraniowe.  Dzięki temu jaworskie zespoły mają miejsce do prób i nagrań, co pozwala im rozwiać się muzycznie.

Comments are closed.